NĚŽNÁ NÁRUČ - pomoc ženám, které utrpěly ztrátu dítěte v jakékoliv fázi těhotenství

NĚŽNÁ NÁRUČ

 

Milé ženy, nestyďte se za své slzy, je v pořádku plakat.

Slzy očišťují vaši Duši.

Na duchovní i biologické úrovni mají slzy předevšm ochrannou a očišťující funkci. Pokud prožijete silnou emoci jen uvnitř a nedáte ji najevo navenek, třeba zrovna svým pláčem, začne v těle vznikat velmi nezdravé napětí a po určité době můžete až onemocnět.

Slzy pomáhají propustit zablokovanou energii v těle. Je to "bolest", která ukončuje bolest.

Vím, že v tom nejste samy.
Bohužel každý den projde ztrátou dítěte spousta žen.  Jsem zde pro každou z vás, která hledá pomoc a pokouší se najít smysl toho, co tento traumatizující čas přináší.

 

První slůvka ode mě

Ať jsme každá jiná jak chceme, tak bolest a ztráta dítěte je velice bolavá záležitost, pro každou z nás. 

Asi není náhoda, že se naše cesty potkaly.

Jmenuji se Sandra a vím, co prožíváš. Sama jsem maminka čtyř andělů a provozuji poradnu Bachových esencí a také poradenství v projektu NĚŽNÁ NÁRUČ - pomoc ženám, které utrpěly ztrátu dítěte v jakékoliv fázi těhotenství.

Sama jsem ztrátu dětí zažila na vlastní kůži, tak se domnívám, že bych mohla být tou správnou oporou. Kdyby tě zajímal můj příběh o mých nenarozených dětech, sepsala jsem ho ZDE .

Jsem tady se svými postřehy, radami, pohlazením a obejmutím.  Taky bych Ti ráda ukázala, že každá prožíváme svou bolest jinak a všechno je správné.
Nalezneš zde také příběhy dalších maminek, abys věděla, že v tom nejsi sama.

I když takto na dálku, jsem tu, aby sis dovolila sdílet svoje trápení. Abys zde našla pochopení a nebála se, že tím někoho zatížíš.

Mluvit, mluvit a mluvit...

Obrázek vše jak má být. Obrázek namalovala pro projekt NĚŽNÁ NÁRUČ Míša NěmcováNěkdy se stává, že se s tou obrovskou bolestí ocitneme samy. Naši nejbližší s námi o tom nemluvi, protože neví jak. Většinou je to proto, že nám nechtějí ublížit.

Pokud to jen trošku jde, neuzavírej se do sebe. Pokud máš po svém boku partnera, mluvte o situaci. Jeho to určitě také velmi zasáhlo a je vnitřně rozervaný s Tebou.

Další možností je popovídat si s kamarádkou, která je nám blízká. Hledat někoho z rodiny není asi nejvhodnější, prožívají stejnou ztrátu, i když to někdy na sobě nedávají znát. Ale neříkám, že je to špatně. Pokud máte skvělý vztah s maminkou, tak proč si nepoplakat v její náruči.
Tví nejbližší asi  ani sami neví, že s tebou o tom můžou mluvit.  Klidně řekni, že potřebuješ o tom mluvit, dostat to ze sebe. Že budeš u toho plakat a možná se vztekat a nadávat na celý svět, ale že potřebuješ to ventilovat.

Nesnaž se za každou cenu normálně fungovat a dělat že se nic nestalo. Ono se totiž stalo a hodně.

Každá z nás jsme se těšily na své dítě, ať bylo jakkoliv staré, tak jsme jej milovaly. Takže ano, na proces truchlení máme nárok, jako kdokoliv jiný, kdo přišel o někoho blízkého.

 

Neskutečná bolest, prázdno a emoční bouře - truchlení

Truchlení je normální reakce na nenormální situaci.
Je to pouze přirozená a zdravá odezva na ztrátu, nepřirozené a nezdravé je naopak to, pokud se nedostaví nebo pokud je potlačován či ignorován.

Ano, je to ta chvíle, kdy:

Hlava nám nebere, že se to stalo a je to pravda
Rána je natolik veliká, že si připadáme jako ve špatném snu a nebo filmu. Připadáme si chvílemi mimo sebe, mimo své chápání. Přijdeme si otupěle a zmateně.

Emoce s námi mávají z jedné strany na druhou
Odehrává se toho v jedné chvíli hodně najednou jako smutek, žal, bolest, strach spojený s úzkostí, který může přecházet až v agresi, nenávist.  Záchvaty pláče, naříkání, můžete se cítit velmi unaveně.
Všechno je to v pořádku a může to mít jakoukoliv intenzitu, pořadí.

Nesnažte se tyto emoce potlačovat, dejte jim průchod. Co nedostanete ze sebe nyní, schováte si na "potom". To potom, může trvat měsíce, roky, destiletí, kdy se otevře pandořina skřínka a vy budete s těmito pocity opět konfrontovány, protože jste si jej nedovolili prožít.
Emoční výkyvy je dobré akceptovat v celém procesu truchlení.
Přikládám také moc pěkný článek O neprožitých emocích

Hodně odpočívejte, hodně spěte. Síla emocí je obrovská a vyčerpávající, dopřejte si odpočinek.

Hledáme viníka a přichází jedno velké PROČ?!
Přicházejí tiše a plíživě, pocity viny. Objevují se chvíle, kdy intenzivně hledáme, kdo za naši ztrátu může. Klademe si otázku proč se to muselo stát?

Sebeobviňování prohlubuje depresi a blokuje znovunastavení ozdravných vnitřních sil každého člověka.

Ve všech těchto fázích jsou normální tyto reakce:
 * zapomnětlivost
 * špatná pozornost (snížená koncentrace)
 * návaly pláče
 * poruchy spánku
 * změny ve stravovacích návycích
 * problémy v intimních vztazích
 * pocity smutku, opuštěnosti, “nepřítomnosti duchem”, hněv, osamělost, zmatenost
 * “jednou dole, jednou nahoře”

Nelze jednoznačně říci, jak dlouho bude tohle období trvat. Ale jedno vím určitě, jednou určitě skončí ♥

V tomto období všem doporučuji RESCUE esenci
Je to směs bylin v kapičkách/spreji/tobolkách, která Vám pomůže tento stav harmonizovat, zbytečně se vyhnout extrémům, ale dovolí Vám prožít to, co prožít máte. Bude Vám "báječným společníkem, podrží vás za ruku a podá kapesník při plakání."

Odevzdání a smíření

Přijmi a pusť; pro NĚŽNOU NÁRUČ namalovala Míša NěmcováPřijde čas, kdy potoky slz pomalu jsou vyschlé a my už nemáme co plakat. Víme a cítíme, že z nějakého vyššího principu to, co se stalo stát se mělo.

Vnímejte posly
Vaše bolest stále je, ale už není tolik intenzivní. Víte o ni, přijali jste ji jako svou a je vaší součástí. Často myslíte na své dítě ve své fantazii i snech. Dochází vám, co mělo dítě, které přišlo byť jen na chvíli ve vás probudit.
Začnete se dívat na svět novou optikou a zjišťujete, že od smrti děťátko už nic není jako dřív.

Problémy mohou vzniknout, jen pokud se vyhýbáme nutnosti se odpoutat a nepracujeme na hledání sebe samého.

Uchování vzpomínek
Můžete mít pocit a touhu, nosit při sobě něco, co vam bude drobečka připomínat.
Nebo si vyrobit maličkou krabičku vzpomínek (kde si můžete dát těhotenský test, fotku z ultrazvuku, nebo koupené ty první mini ponožtičky) a své dítě tímto uctít. Pořídit symbolický šperk.
Nelze dělat, že nebylo.  Je důležité tuto Duši uctít a přijmout do rodiny, jednou je vaší součástí na věky.

Ať už budete mít chuť udělat cokoliv, je to v pořádku.

Dočistění své Duše
Před nějakým časem jsem sepsala podrobný, hlubinný a zcela bezpečný návod, který vám pomůže odevzdat a odpoutat se od svých strachů a bolesti.
Stáhnou jej můžete zde: https://sandraliving.cz/_data/section-1/6998.pdf

Tento návod byl napsán tedy původně jako odpoutání se od vztahů a situací v životě, ale úžasně se hodí i pro tuto příležistost. Věřím, že ti tato práce se sebou samou přinese větší lehkost v životě a sebenalezení.


Dělejte to, co vám pomáhá vrátit se ke každodennímu normálnímu životu  – věnujte čas aktivitám, které vás dříve uklidňovaly a bavily vás (plavání, čtení, zahrádka…)

Rozptylujte se na krátké časové úseky  –  a nemějte pocit viny, jestliže na chvíli na svoji bolest zapomenete a dokonce se budete cítit dobře.Jestli se budete chtit semnou podělit o to, co pomohlo právě vám, napište mi na a já zde velmi ráda dopíšu inspiraci pro další hledající ženy.

Rozloučení a odpoutávání

Ženská síla - pro projek NĚŽNÁ NÁRUČ namalovala Míša NěmcováZ vlastní zkušenosti i zkušenosti ostatních maminek vím, že na psychice rodičů má velký vliv to, jakým způsobem jsme se s s miminkem rozloučili. Na určité úrovni je tohle jakási tečka, kdy nám vzpomínky zůstávají, ale víme, že život jde dál,  i když už nikdy stejný nebude. Je to jakési přijetí koloběhu života.

Když žena přijde o dítě a to nedosáhlo určitého stupně vývoje, dle platné legislavity nelze toto dítě jakkoliv získat pro pohřeb a tedy pro prostor se s dítětem rozloučit.

Jako maminka čtyř andělů vím, že pro mne nebylo důležité jak je dítě staré, ale to, že to bylo součástí mne a milovala jsem jej jako máma. Ikdyž to byla tečka bez srdíčka nebo mu přestalo tlouci srdíčko, mělo to dítě pro mne obrovskou cenu a bylo nenahraditelné.

Ženy,  které přišly o dítě ve vysokém stupni těhotenství, děťátko se narodilo předčasně a zemřelo, nebo dítě zemřelo po narození tento akt rozloučení poznávají daleko dříve, protože musí nějak naložit s tělíčkem děťátka. Jedno ale zůstává neměnné, staly jsme se maminkami a poznaly, co to je mateřská nekonečná láska a obrovská bolest za dítětem.

Ty ženy, které tedy neměly tuto možnost rozloučení, však také potřebují tento akt ukončení, aby mohly uzavřít jednu kapitolu svého života.

Vymyslete a zrealizujte něco k uctění památky svého dítěte ♥

Můžete si např. představit, jak své miminko držíte v náručí, jak ho hladíte nebo mu zpíváte. Vyšlete z vašeho srdce všechnu lásku, kterou jste měli pro něj připravenou. Je jedno, jestli si jej představíte ve své náruči, či v nebi na obláčku (zde se meze fantazii skutečně nekladou).

Své vzpomínkové místo můžete vytvořit i tím, že se z vaší zkušenosti a pocitu vypíšete na tyto stránky viz. Vaše příběhy. Nebo si jej vytvoříte někde v přírodě, na oblíbeném místě (či kdekoliv jinde).

Další možností je postavení nějaké lodičky třeba z kůry stromu a tu poslat se svíčkou po vodě/ řece/potůčku.

Já jsem se svým tehdejším manželem měla potřebu koupit svíčku, která mi symbolizovala naše dítě a napsala jsem mu dopis.  Koupila jsem svíčky dvě, jednu menší pouze pro akt rozloučení a pak větší, která hořela vždy, když jsem si na něj vzpomněla. K aktu rozloučení jsem napsala dopis. Měla jsem nutkání říct vše děťátku - jak mi chybí, jak se mi stýská, jak jsem se těšila a hlavně jak moc jej miluji. Dopis jsem při loučení spálila (ale nemusíte) a nechala svíčku dohořet.
Po tomto aktu přišla tak obrovská úleva, tak obrovská...

Doporučuji opravdu udělat něco, co je vám blízké a pokud partner souhlasí, buďte u toho spolu. Plačte, naříkejte, obejměte se, vypusťte tu přehradu slz, bolesti.

Ztráta je akceptována, je možné vzdát se bolesti a je možné vstupovat do nových vztahů.

Prosba

Chtěla bych s láskou a moudrostí celého vesmíru požádat všechny ženy, dovolte si prožít všechny výše posané fáze.  Ano, je to velmi náročný, bolavý proces. A až jim projdete,  poté uvažujte o dalším miminku. Nenadarmo se říká, že bolavá kapitola života se musí uzavřít, aby mohla přijít další.

Stává se, že ženy jsou natolik paralizovány svou bolestí a nechtějí ji přijmout, nebo se ji moc bojí,  že volí úniková manévrovací řešení a to je pořízení dalšího dítěte. Ve skutečnosti je to pouze ochranný mechanismus, aby na svou bolest zapomněly a přeprogramovaly svou mysl.

Tímto jednáním dochází k potlačení celého přirozeného uzdravovacího procesu, který ji většinou doprovází jako černý stín po celý život - nezpracované emoce.  S těmito případy se ve své poradně velmi často setkávám.
Jsou to ženy, které 5, 10, 15, 20 i 25 let se nevyrovnaly se ztrátou svého dítěte a toto trauma si tolik let sebou nesou. Většinou tyto ženy přicházejí s tím, že už nemůžou s tím dále žít a toto sebou "táhnout".

Těmito nezpracovanými zážitky, zatěžujete své budoucí děťátko, které tohle všechno cítí skrze Vaši dělohu.  Dítě, které se vyvíjí ve vašem bříšku do doby než se narodí, má na emocionální úrovni (tedy cítí) to, co jste zažila po celý svůj život.
Dopřejte mu snadný a láskyplný start do života a nečiňte jeho start náročnější, než musí být ♥

Navíc miminka a malé děti, ale i dospělí lidé umí podvědomně cítit, že mají sourozence. Proto vždy svým narozeným dětem řekněte o těch v nebíčku.

Sandra Carić
Trvalo mi  pochopit, proč se tak událo v mém životě, proč mě v životě potkalo tolik bizarních situací, které by byly bez uchopení hlubších souvislostí vnímány jako těžké životní prohry, s odstupem času se skláním před bezpodmínečnou moudrostí a neutuchající motivací Božské Lásky k pomoci člověku.

Budete-li chtít pochopit ty Vaše, jsem tady pro Vás.


SandraJe čas truchlit i přestat truchlit
– stejně jako jste si na počátku procesu truchlení dovolili truchlit,
dovolte si v jeho závěru přestat truchlit.

 

Počet komentářů celkem: 0
 

Kurzy:

Odpolední workshop Bachovy esence
Přijďte se seznámit s esencemi a namíchejte si sami svou lahvičku na míru.

9.11.2019 | 13:00 - 16:00 hod.
více informací o workshopu

 
Víkendový kurz Bachovy esence
23. - 24.11.2019
více info o kurzu
*další termíny lze dohodnout individuálně

Harmonogram:S radostí se Vám budu věnovat emailem či v poradně ♥
úterý - pátek

* poradna v Ostravě Hrabůvce pracovní doba dle objednávek


tel: 737 888 477

balíčky
odchází vždy ve středu a pátek

*nemohu zaručit přijetí hovoru při práci s klientem

Newsletter:

Chci odebírat newsletter

Občas, ale o to s větší radostí vám dám vědět, co je nového.

To chci!

Facebook:

 
Webdesign Studio R3D