Svatojanská noc aneb Letní slunovrat

Svatojanská noc

Nejdelší den, nejkratší noc. Letní slunovrat, který na severní polokouli obvykle připadá na 21. červen. Slavili jej Keltové, Slované...A když do našich zemí přišlo křesťanství, změnil se slunovrat ve svatojánskou noc, spojenou s oslavou narození Jana Křtitele, tedy s nocí z 23. na 24. června.

To ale oslavám nic neubralo na tajemnosti a navíc celá řada prastarých zvyků zůstala zachována. Například se zpívalo se u ohňů, na jejichž přípravě se vždy podíleli mládenci, kteří z oloupaných kmenů jedlí postavili hranici. Dívky zatím upletly věnec z devatera kvítí, který se pak pověsil na špičku jedle uprostřed hranice. Kolem zapáleného ohně pak všichni tančili, přeskakovali přes něj, což mělo upevnit zdraví. Výška skoku zas ukazovala, jak vysoko vyroste obilí nebo len.

Zapalovaly se také metly a hořící se vyhazovaly do vzduchu, aby se tím zastrašily čarodějnice. Dolů z kopce se také spouštěla zapálená kola z loukotí pomazaná smůlou, což symbolizovalo slunce.

A předvečer narození Jana Křtitele si svůj punc tajemné a kouzelné noci pronesl staletími až do toho jedenadvacátého. O Svatojánské noci můžete kouzlit, přivolávat lásku, hledat poklady, sbírat léčivé byliny nebo věštit budoucnost...


Kdo si chce připomenout výjimečnost této noci, měl by vědět, že k ní náležejí:
Výzdoba: letní kvítí, růže, kapradí, dub
Barvy: zelená, žlutá, oranžová
Potraviny: byliny a plody ovoce, citron, čerstvé ovoce, ovocný salát
Rituál: tance kolem ohně (Svatojánská noc), písně

Noc kouzel a pokladů
O Svatojánské noci mají všechny naše sny, kouzla a rituály dvojnásobnou moc a sílu. Stejně tak přání, správně vyslovená, budou vyslyšena a vnesena do našich životů.
Naši předkové byli přesvědčeni, že přesně o půlnoci rozkvete zlaté kapradí, které je jednou z nejvzácnějších rostlin všech čarodějek. Nálezci propůjčuje schopnost jasnozření a dokáže otevírat cesty k pokladům. Rostlina je ale chráněna nejen bludnými kořeny, ale i samotnými bludičkami, které ji střeží jako oko v hlavě. Inu, nic není zadarmo... Pro toho, kdo překonal nástrahy temných sil, je prý nakonec největším nebezpečím vlastní chamtivost. Z pokladu si totiž může odnést, jen tolik, kolik sám unese. Jinak jeho duši čeká nemilosrdný trest.

Noc splněných snů
Zapalte tuto noc svíčku, rozdělejte oheň, ať dodáte Slunci sílu, pomůžete mu v jeho nelehkém úkolu - svítit na naši úrodu, na naši zem. Pokud Svatojánskou noc chcete využít ke splnění snů a přání, přináším malý návod, jak na to:
Zapalte před půlnocí zlatou svíci. (Může být i žlutá). Kolem ní rozsypte květy ručně sesbírané. Ke svíčce položte kámen, který jste sami sebrali. Zavřete oči a myslete na své přání. Toto je nejdůležitější a nejmocnější část rituálu. Svojí myšlenkou musíte být schopni vydat takové množství energie, které bude schopno přání přivolat. Nepospíchejte proto. Nic neuspěchejte. V klidu se soustřeďte na svůj sen. Dodejte mu tvář a barvy. Až si budete jisti, že myšlenka je téměř viditelná, nakreslete (napište) ji na papír obyčejnou tužkou (naši předci kreslili uhlem na březovou kůru). Kámen zabalte do papíru, ovažte ho zlatou stuhou. Alespoň 10 minut jej držte sevřený v dlani a opět si přivolejte vizi toho, po čem toužíte. Poté kámen schovejte na 3 dny pod polštář. Svíčku sfoukněte, poděkujte za vyslyšení. Po 3 dnech kámen vyndejte z pod polštáře a uložte ho, stále zabalený v papírku s přáníčkem, na bezpečné místo.
Je prý vhodné utrhnout v 11 v noci 3 listy kapradiny a přitom vyslovit 3 uskutečnitelná přání, zabalit kapradí do hedvábného papíru a uložit.
Že by se ta přání měla do roka splnit...

Mimořádná síla bylin
Tajuplná noc propůjčuje svoji sílu i bylinám, které se využívají k čarování. Pokud hledáte lásku, nezapomeňte si natrhat laskavec. Když ho budete nosit u sebe, přičaruje vám muže. V předvečer Svatého Jana také děvčata splétala věneček z devatera kvítí, aby se ve snu dozvěděla, kdo jim je souzený. Do devatera kvítí patřily bylinky léčivé a voničky, o tomto večeru s magickým účinkem. Byl to devětsil, komonice lékařská, májovník, mařinka vonná, devaterník penízkový, routa, třezalka toužebník a hvozdík. Také kopretina, sedmikráska a květy heřmánku byly zasvěceny lásce.

Budoucnost se zjeví v zrcadle
Zrcadla jsou tajuplná, mocná, ale i záludná. Pokud chcete v zrcadle spatřit, co vás čeká, můžete to zkusit mezi jedenáctou hodinou a půlnocí.
Nejúčinnější je postavit dvě zrcadla proti sobě a nasvítit je svíčkami. V nekonečné „chodbě“, kterou uvidíte, pak můžete nahlédnout do budoucnosti. Měli byste si ale dobře rozmyslet, jestli o to skutečně stojíte. Obrazy totiž mohou být děsivé a nejednoznačné. Tím, co uvidíte a co jste si nesprávně vyložili, si pak snadno můžete otrávit život.


Sandra Carić

Jmenuji se Sandra Carić, jsem terapeutka EFT a certifikovaná poradkyně pro Bachovy květové esence. Od roku 2007 sbírám své zkušenosti s Bachovými esencemi, abych dnes od problémů dokázala pomoci i vám.

Můj životní příběh mne dovedl k práci s esencemi, které mi ukázaly jak lze jemným a bezpečným způsobem porozumět tomu, co se mi v životě dělo, ale zejména pochopit sebe sama.  Více o mně naleznete tady >>


 

 

zdroj: Týdeník Spirit

Vyzkoušejte také

webové stránky od r3d.cz