Magické rostliny: Heřmánek

Heřmánek
Vědecká jména:

heřmánek pravý (Chamomilla recutita (L.) RAUSCHERT) menec sličný (Chamaemelum nobile (L.) ALL.)

Lidové názvy:
heřmánek římský, heřmánek štěpný, heřmánek veliký, heřmánek vlašský, rmen římský, rmen vlašský, rmen vzácný, římský kmín, harmaníček, heřmánek malý, heřmánek obyčejný, heřmánek polní, kamilky, ománek, rumánek, rmen voňavý

Planetární vládce: Slunce

Harmonické vztahy: živel - voda, povaha - horká, svátek - letní slunovrat

Vztahy k božstvům: Cernunnos, Ra, bohové Slunce

Tradice:
Jméno „Chamaemelum" a ,,Chamomilla" je odvozeno z řeckého slova ,,chamoemelon", což znamená „pozemní jablko“, zřejmě pro jablečnou vůni, kterou vydávají úbory květů.

Jméno španělského vína ochuceného heřmánkem, ,,manzanilla“, znamená „malá jablíčka". Staré saské jméno pro heřmánek bylo ,,maythen". Starší rodové jméno „Matricaria" je odvozeno z latinského ,matrix" znamenající ,,děloha" nebo od slova ,,mater“ neboli „matka", což obojí připomíná, že kdysi byl heřmánek proslaveným lékem na ženské potíže.

Ve starém Egyptě byl heřmánek zasvěcen slunci a bohu slunce Ra. Jeho léčivá moc pomáhala při různých obtížích včetně ženských, a osvědčil se také proti horečce.

Již v r. 900 př. Kr. doporučoval pravidelné používání heřmánku lékař Asklépiadés, který měl s léčivými bylinami obrovské (i vlastní) zkušenosti. S oblibou tvrdil, že by se vzdal své profese, kdyby někdy onemocněl. Zemřel ve zralém věku na následky úrazu.

Pověst o léčivých vlastnostech heřmánku zahrnuje schopnost léčit jiné rostliny stejně jako osoby. Je známý jako „rostlinný lékař" a říká se o něm, že má moc vyléčit každou rostlinu rostoucí v jeho blízkosti a ochránit ji před napadením hmyzem. Dokonce ani včely z nějakého důvodu nesnášejí jeho vůni a vyhýbají se mu.

V květomluvě vyjadřuje heřmánek ,,trpělivost v nepřízni osudu" - asi pro svou schopnost snášet v trávníku soustavné sešlapávání.

 

Použití v magii:
Heřmánek byl považován za bylinu slunce a za mocnou rostlinu nadanou jeho regenerační silou, stejně jako schopností hojit a chránit. Vůně heřmánku poněkud připomíná vůni jablek.

Jabloň byla ve starověku hlavní totemovou rostlinou slunce a věřilo se, že i toto "pozemní jablko" vyzařuje sluneční energii. Proto se heřmánek pěstoval na hrobech jako symbol očekávaného znovuzrození zesnulých, podobně jako se každé ráno očekává návrat slunce.

Nálev z heřmánku kdysi lidé pili, aby dosáhli spojení se sluneční energií pro je generační účinky na duši. Nálevem se obohacovaly i rituální koupele, a sušené květy heřmánku se přidávaly do kadidel při obřadech spojení se sluncem a vzývání bohů Slunce. Heřmánek měl v bylinných amuletech podstatně zvýšit jejich kouzelnou moc.

Heřmánek byl jednou z posvátných bylin letního slunovratu. Na tento den se házel do posvátného ohně, přidával do kadidla a do rituálního poháru, nebo se z něj splétaly věnce.

Přídavek sušených květů do kadidla navodí mimo jiné účinnou relaxaci a hluboký spánek. Z téhož důvodu je lidé trpící špatným spánkem dávali do bylinných polštářků.

Heřmánek byl také rostlinou bezpečí. Lidé si vytvářeli z heřmánku magickou bariéru kolem dveří a oken, aby zabránili přístupu negativních sil. V zahradě se heřmánek pěstoval jako „strážná bylinka".

 


Sandra Carić

Jmenuji se Sandra Carić, jsem terapeutka EFT a certifikovaná poradkyně pro Bachovy květové esence. Od roku 2007 sbírám své zkušenosti s Bachovými esencemi, abych dnes od problémů dokázala pomoci i vám.

Můj životní příběh mne dovedl k práci s esencemi, které mi ukázaly jak lze jemným a bezpečným způsobem porozumět tomu, co se mi v životě dělo, ale zejména pochopit sebe sama.  Více o mně naleznete tady >>


 
Vyzkoušejte také

webové stránky od r3d.cz