Kadidla aneb vonný dým

Kadidla
Jako kadidlo se používá kůra, pryskyřice, listy, květy a také oleje, které se zapálí aby vydávaly vůni a dým. Když připravujeme kadidlo z rostlin, chceme ve skutečnosti spíš využít jejich vibrující životní sílu než jejich léčivé vlastnostim nebo jejich vůni. Kadidla pálíme proto, abychom naladili vibraci atmosféry třebnou pro magické úkony, ne proto, že "hezky voní", což není důležité.

Každá rostlina, stejně jako každý krystal nebo kámen, má své speciální vibrace. Některé pomohou vytvořit správnou atmosféru pro meditaci, jiné pro věštění a předpovídání budoucnosti, další mohou vibracím zabránit.

Stoupající kouř, ať už pocházel z krbu, oltáře, posvátného ohně nebo z kadidla, se vždy spojoval s hlasem prosebníka, který se obrací k bohům. Některé rostliny byly zasvěceny určitém bohu nebo bohyni a pomáhaly navázat s nimi kontakt na správné "vlnové délce".

Základní kadidla se při rituálu používala k invokaci jednotlivých čtvrtí a jejich prostřednictvím k vytvoření některých základních předpokladů uvnitř vlastní osobnosti uživatele. Jinak mají kadidla celou řadu různých účelů. Důležité je použít správné kadidlo ve správný čas. Nepodaří-li se to, bude výsledek v nejlepším případě nejistý a v nejhorším případě dosáhneme opačného účinku, než jsme chtěli.

Kněží v egyptských chrámech míchali v různém poměru aromatické složky kadidel, jako je cedrové dřevo, olibanum a kmín, které pak pálili při obřadech. Jednou z nejproslulejších směsí bylo kyphi, kadidlo ze 16 aromatických látek, jehož vůni vdechovali při meditaci kněží a faraoni. Plutarchos o něm píše:

"Vůně této látky pronikne nosem do vašeho těla. Způsobí, že budete mít pocit pohody a uvolnění a že se vaše myšlenky budou volně vznášet, a nakonec vás ukolébá do tak blaženého pocitu, jako byste naslouchali libezné hudbě."

Kadidla se používala od pradávna a používají se dodnes po celém světě. Jsou součástí bohoslužeb mnoha církví, včetně katolické, řeckokatolické a pravoslavné. Kadidlo doprovází i v kostelech anglikánské církve zpěv při mši. Často jsou kombinací různých přísad, jako je např. olibanum, benzoe nebo styrač.

Kadidlo má při náboženských obřadech své zvláštní uplatnění, a pro magii je prakticky nepostradatelné.

Druhy kadidel

Dnes je v obchodech mnoho druhů kadidel. Většina lidí dobře zná čínské vonné tyčinky nebo kužele, a mnozí z vás se nyní seznámí se sypkým kadidlem, ktere se pálí na dřevěném uhlí. Kdo zná správné přísady, ví jak kadidlo namíchat a v jaký čas, připraví si nejlépe a nejraději kadidlo vlastní. Kadidla z obchodu jsou obvykle připravena tak, aby hlavně hezky vypadala a příjemně voněla - i když je koupíte ve specializovaných obchodech. Po pečlivém prozkoumání však zjistíte, ze obsahují záhadné ingredience a navíc se připravují ve velkém množství dlouho dopředu. Prodávané tyčinky a kužele obsahují často jen základní složku a syntetické oleje, a proto jsou pro magii bezcenné.

Tradiční kadidla, se připravují z bylin roustoucích volně v přírodě, z kůry nebo květů, které se sbírají, suší a ve vhodnou dobu smíchají, pak se mohou při obřadu zapálit, nebo hodit na oheň. 

Sběr přísad do kadidel  

Opravdu účinná kadidla se mohou připravit pouze z přísad, které si sami seberete. Když se venku podíváte kolem sebe, poznáte nejlépe, zda a kdy je čas trhat květ hlohu, květenství jírovce, úbory pampelišek atd.  

Bylinky nikdy nesbírejte v místech se znečištěným ovzduším, např. kolem frekventovaných komunikací. Nepoužívejte při sběru železný nebo ocelový nástroj, protože by zničil jejich životní sílu, a ze stejného důvodu nedopusťte, aby se po utržení dotkly země.

Nejdříve požádejte rostlinu o dovolení a vysvětlete ji, proč chcete tento dar. Pokud si myslíte, že se vám nedostalo odpovědi, nebo si nejste zcela jisti, nechejte rostlinu na pokoji. Z každé rostliny si vezměte jen trochu, nezbavujte ji zbytečně listů a květů, protože by zahynula.

Nepoužívejte nikdy syntetické přísady, protože jsou pro magické účely bezcenné. Pokud zamýšlíte přidat do kadidel oleje, použijte pouze ty, které si sami připravíte, nebo naprosto čisté aromatické oleje (já doporučuji Nobilis tilia).

Míchání pevných kadidel

Pevná kadidla, často ve tvaru kužele, drží pohromadě pomocí tragantu (druh pryskyřice). Tento druh kleje se musí rozpustit ve vodě; vstřebá jí překvapující množství. K vytvarování kuželů potřebujete udělat hustou pastu.
K vytvoření pevného základu se musí rozdrtit na prach dřevěné uhlí a smíchat s rozdrceným santalovým dřevem, benzoe a kosatcovým kořenem. Směs doplníte svými bylinami, aromatickým olejem a 5-10% sanytru (ledku draselného) pro snazší zažehnutí. Přidáte rozpustény tragant a vytvarujete do kuželů.
Budete potřebovat trochu zkušenosti, než se naučíte namíchat správnou konzistenci a přiměřené dávky. Pokud si chcete zkusit udělat pevné kadidlo jen pro vůni v bytě, může to být příjemné, ale k magickým účelům nevhodné.

Doba pro míchání směsí

Kadidla pro rituální použití by se měla míchat ve správném období: kadidla očisty a zahánění při ubývajícím měsíci, kadidla ochrany při přibývajícím měsíci. Kadidla úplňku se samozřejmě připravují za úplňku a kadidla pro jednotlivé svátky v čase, na který připadají.
Každý den ovládá určitá planeta, která naopak ovlivňuje určité učely:

Pondělí (Měsíc) - zemědělství, duševní schopnost, domov a lékařství
Úterý (Mars) - konflikt, konkurence, spory, odvaha a žádostivost
Středa (Merkur) - studium, výuka, veštba a dorozumění
Čtvrtek (Jupiter) - hmotné záležitosti, peníze, majetek a štěstí
Pátek (Venuše) - láska, umění, hudba, příprava kadidla a parfémů
Sobota (Saturn) - starší osoby, smrt, reinkarnaceí vůle, zkáza a konec
Neděle (Slunce) - zaměstnavatelé, přátelství, léčba, práce 

Výběr bylin pro kadidlo

Každé bylině se přisuzují: určitá planeta, znamení ve zvěrokruhu, živel a bůh nebo bohyně. Trvalo víc než tisíce let, než se pomocí pozorování, pokusů, intuice a inspirace tyto vztahy určily. Za to, že dnes víme, jak rostlinný materiál používat, vděčíme staleté práci bylinkářů.

Každá rostlina má kromě toho určité vlastnosti. Víme, že olibanum, pryskyřice ze stromu Boswellia thurifera, má schopnost zahánět negativitu a posilovat duševní schopnosti, jasan poskytuje ochranu, bazalka dodává odvahu a sílu atd. Ze všeho nejdůležitější však je zapojit své vlastní osobní znalosti a zkušenosti s rostlinami a usilovat o jejich pomoc.

Kadidlo může být pouze z jediné byliny, nebo ze směsi bylin. Každá se však musí vybrat s ohledem na určité vlastnosti a harmonické vztahy.


V přístím díle si představíme planetární kadidla a jaké bylinky, ke které planetě náleží . 


Sandra Carić

Jmenuji se Sandra Carić, jsem terapeutka EFT a certifikovaná poradkyně pro Bachovy květové esence. Od roku 2007 sbírám své zkušenosti s Bachovými esencemi, abych dnes od problémů dokázala pomoci i vám.

Můj životní příběh mne dovedl k práci s esencemi, které mi ukázaly jak lze jemným a bezpečným způsobem porozumět tomu, co se mi v životě dělo, ale zejména pochopit sebe sama.  Více o mně naleznete tady >>

Vyzkoušejte také

webové stránky od r3d.cz