Citrín

citrínNÁZEV: PODLE CITRONOVĚ ŽLUTÉHO ZABARVENÍ
ASTROLOGIE: ZNAMENÍ LVA, BLÍŽENCŮ, PANNY A VODNÁŘE
ČAKRA: PUPEČNÍ, SOLARU PLEXU

JELIKOŽ SE PŘÍRODNÍ CITRÍN OPROTI OSTATNÍM KŘEMENNÝM DRUHŮM VYSKYTUJE VZÁCNĚ, MĚJME SE PŘI JEHO KOUPI NA POZORU. V PROTIKLADU K PÁLENÉMU AMETYSTU ČI ZÁHNĚDĚ, KTERÉ JSOU SYTĚ ŽLUTÉ AŽ ORANŽOVÉ A POSTRÁDAJÍ PLEOCHROISMUS, MÁ PRAVÝ CITRÍN OBVYKLE VELMI SLABÉ ZABARVENÍ. NEJCENNĚJŠÍ A PRO NAŠE POTŘEBY NEJÚČINNĚJŠÍ JE CITRÍN PRŮZRAČNÝCH CITRONOVĚ ZLATISTÝCH TÓNŮ. OD NEPAMĚTI BYL CTĚN JAKO KÁMEN SLUNCE.

Jemná zlatistá zář citrínu vnáší do našeho uspěchaného, neuspořádaného každodenního života plného nečekaných zvratů a problémů vnitřní klid, pocit plného zdraví, svěžesti, bezpečí a hřejivého tepla. Překlenuje průrvu mezi nižším a vyšším vědomím, takže na jedné straně v nás podporuje smysl pro spoluúčast na veřejném dění, zatímco na straně druhé posiluje naši důslednost a touhu poznávat pravé vnitřní Já. Průzračné zlatisté tóny citrínu mají značnou schopnost oživovat v duši oheň kreativity a projasňovat naši mysl. V centru srdce tiší neklidné srdce, jeho bolesti a daruje nám jistotu v našem každodenním konání. Podporuje v nás odvahu pouštět se s vervou do nových věcí, při nichž je zapotřebí pružného rozhodování a dynamického jednání. Pomáhá nám citově strávit nezdary a chápat je spíše jako chyby, které nás mohou poučit. Toto životní poznání nás přirozeným způsobem ochrání i před pocity malomyslnosti. Ovšem ústřední vliv citrínu na náš organismus je zejména v pupečním centru a oblasti solaru plexu, kde nám pomáhá překonávat stavy neklidu, strachu a nespokojenosti, jež mohou časem přerůst, nejsou-li zklidněny, do těžkých depresí.

Obdarovává nás klidem a vyrovnaností, přirozenou podmínkou vnitřní harmonie, která pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém, látkovou výměnu a funkci žláz. Dále pomáhá při léčení cukrovky, tedy slinivky břišní, při žaludečních problémech a poruchách zažívacího ústrojí, často psychosomatického charakteru, zaviněných každodenním stresem. Čistí krev a střevní trakt od balastu a jedovatých látek, které mají na svědomí i nečistotu pleti. Při nedostatku bílých krvinek podporuje jejich tvorbu. V centru hrdla uvolňuje a léčí horní cesty dýchací a bronchitidu. Citrínová voda se doporučuje jako vlasová voda proti lupům.


OČISTA: Po každém použití citrín čistíme, stejně jako ostatní křemenné druhy, vlažnou vodou; na rozdíl od křišťálu ho nabíjíme na přímém slunci jen krátce.


* * *
- z knihy Skrytá moc drahých kamenů, Josef Pavel Kreperát

Počet komentářů celkem: 0
webové stránky od r3d.cz